BİREYDE, KURUMDA, TOPLUMDA FARK YARATIYORUZ

2017 yılında, Common Purpose programlarına 5,060 lider katılım sağladı.

55 farklı şehirde

116 farklı ülkeden gelen katılımcılarla

1,182 kurumu ve 55 üniversiteyi temsil eden

Dünya genelinde 75,000’in üzerinde Common Purpose programları mezunu bulunmaktadır.

Nasıl Fark Yaratıyoruz?

Common Purpose toplumun değişik katmanlarından ve farklı geçmişlerden gelen, liderlik yolunda ilerlemekte olan bireyleri, liderlik vasıflarını daha da geliştirerek, yaşadıkları toplumda ve şehirde fark yaratmakta önderlik yapmaları için bir araya getiren ve kar amacı gütmeyen uluslararası bir dernektir.

Liderler üzerindeki etkimizi ve liderlik anlayışlarında oluşturduğumuz farkı Common Purpose etki tablomuzda yer alan sekiz farklı liderlik başlığı ile ölçüyoruz.

Liderliğini
Geliştir

İlişki Ağını
Genişlet

Daha Doğru
Kararlar Ver

Cesur ve
Yenilikçi Ol

Özlem Sökmen, Arçelik, İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi

“Çok ilham verici bir deneyimdi. İnandığın bir işe küçük de olsa bir yerden başlamak gerektiğini ve çok çalışmanın mutlaka meyvesini verdiğini gördük. İyi yapılan işlerin, insanlara faydalı olan şeyler üretebilmenin -her ne kadar zorlukları olsa da- insanı gece rahat uyutabildiğini anladım. Mutlaka ve mutlaka mevcut mesleğim dışında içimdeki tutkuyu bulup yansıtma yolumdan dönmemem gerektiğini anladım.’’

Meridyen 10 mezunları Ahtapot Gönüllüleri Derneği’nin projesi olan Malzeme Değerlendirme Merkezi’ne destek olmak için güçlerini birleştirdi. Proje için İBB, merkez binasının laminat kaplama ve elektrik malzemeleri için destek verdi. Verpak firması koli sponsoru oldu. Masa, sandalye alınması ve kepengin yapılması konusunda destek verildi. Beyaz eşyalar için Arçelik’den uygun fiyat alınması konusunda destek alındı. Barkod yazıcılarının etiketlerinin alınması konusunda Zebra firması destek verdi. Lenovo dernek için bilgisayar bağışında bulundu. Ve İstanbul maratonunda birçok Meridyen 10 mezunu MDM için koşarak bağış topladı.Malzeme Değerlendirme Merkezi 31 Mart 2018 tarihinde Meridyen 10 mezunlarının da katıldığı bir organizasyonla açıldı ve hizmet vermeye başladı. Meridyen 11 ailesi de tıpkı Meridyen 10 gibi MDM’ye destek vermeye devam ediyor.

TAKSİM AKILLI, KEMERİM TAKILI PROJESİ

Meridyen 6 Programı mezunu 7 liderimiz, mezuniyet günü yaptığımız Hodri Meydan aktivitesinde ortaya çıkan fikirlerinin peşinden gidip topluma faydalı bir projeye imza attılar. 28 Ocak’ta hayata geçen, “Taksim Akıllı, Kemerim Takılı” sloganı ile şekillenen proje taksilerin arka koltuklarında emniyet kemeri kullanımına dair bilinç oluşturmak amacıyla başlatıldı. Ulaşım ihtiyacını karşılamak için taksi kullanan herkesin hedef kitle olduğu projede yolcuların taksi seçerken arka koltuktaki emniyet kemeri kullanılabilirliğini bir parametre olarak düşünmeleri alışkanlığının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. İlk aşamada Birleşik Taksi Şoförleri Derneği ile işbirliği halinde geliştirilen proje ile derneğe üye durak ve taksilerde “Taksim Akıllı, Kemerim Takılı” projesine dair görseller bulunacak, taksilerin arka koltuklarında emniyet kemerleri mutlaka kullanılır durumda olacak.

 

    

YANKI ÖZKAN YILDIRIR KÜTÜPHANESİ

2014 yılında elim bir olay sonucu kaybettiğimiz Meridyen 3 Mezunumuz, Shell Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır'ın anısını kitaplarla yaşatmak için Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Meridyen Mezunları ve Shell'in desteği ile yapılan ve "Yankı Özkan Yıldırır" adını taşıyan kütüphanenin açılışı 03 Mart 2016 tarihinde gerçekleşti. Kütüphanenin yapılmasına ek olarak Meridyen Mezunlarının desteği ile kütüphaneye Lexmark tarafından Çok Fonksiyonlu (yazıcı-tarayıcı-fotokopi-faks) bir yazıcı temin edildi ve Borusan Holding 24 koli kitap bağışında bulundu.Ayrıca Heybeliada Hüseyin Avni Gürpınar Lisesi'nin öğretmenler odası, toplantı salonu ve sınıflarında kullanılmak üzere bürosit sandalye (55 adet), kütüphane ya da evrak dolabı olarak kullanılabilecek 6 adet dolap, 1 adet iki kişilik deri koltuk, 2 adet altıgen, 1 adet elips onar kişilik toplantı masası, 3 adet çalışma masası, 6 adet kilitli çekmece (keson) Lexmark tarafından bağışlandı. Ayrıca ihtiyaçları olan bilgisayar ve Edebiyat Eserleri ihtiyacı BP tarafından temin edilerek kütüphaneye bağışlandı.

 

GAMBİYA’DA SU KUYUSU AÇILIŞI

Meridyen 8 mezunları tarafından Sen-De-Gel Derneği aracılığı ile Gambiya'nın başkenti Banjul'a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta olan Central River bölgesinde yaklaşık 500 kişinin yaşadığı ve yolu dahi olmayan Sare Samboido köyünde yaptırılan su kuyusunun açılışı 25 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşti.

 

Zihinsel Engelli Gençler için “Ey Özgürlük” Kampı Projesi

Meridyen 9 Mezunları tarafından Tomurcuk Kooperatifi aracılığı ile doğumundan itibaren aileye bağımlı bir yaşam sürdüren zihinsel engelli bireylerin bağımsız yaşam deneyimi kazanması amacıyla hayata geçirilen "Ey Özgürlük " projesinin birincisi 21-22-23 Nisan 2017 tarihleri arasında Kartal Belediyesi Büyükada Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Kampta Zihinsel engelli gençler 3 gün boyunca öğretmen ve gönüllüler ile birlikte çeşitli aktiviteler yapıldı.

 

Aslı Süel, Eczacıbaşı İlaç Pazarlama ,İnsan Kaynakları Direktörü

"Yaşadığımız fanusun dışında gerçek hayat var."

Afganistan’ın Khost Şehrinde Su Kuyusu Açılışı

Meridyen 9 Mezunları tarafından Humanitarain Assistance Society (HAS) aracılığı ile Afganistan’ın Khost şehrinde 900 kişinin yaşadığı Daab köyünde yaptırılan su kuyusunun açılışı 20 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşti.

 

Dünya Yaşlılar Gününde Darülaceze ve Ortak İdealler Elele

"Dünya Yaşlılar Gününde Darülaceze ve Ortak İdealler Elele" etkinliği 01 Ekim 2017 Pazar günü Darülaceze sakinleri, Meridyen  katılımcıları ve mezunları ile beraber gerçekleştirdirildi. Birlikte tavla turnuvası, keçeden gözlük kabı yapma atölyesi, dart turnuvası, doğal taşlardan bileklik, yumurta tokuşturma oyunu, güzellik durağı, çuval yarışı, kaşıkla yumurta taşıma yarışı gibi birçok güzel aktivite yapıldı ve hep beraber müzikler eşliğinde dans ederek eğlenceli bir gün geçirildi.

  

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi’nin Çocuk Onkoloji Muayene Odası Yenilendi

Çapa’daki Çocuk Onkoloji Bölümündeki hasta çocukların muayene oldukları odalar  Meridyen 9 mezunları tarafından yenilendi. İç boyası, aydınlatması, elektrik sistemi, lavabo sistemi ve mobilyaları değiştirildi. Led TV, vestiyer, masalar, dosya dolapları, koltuk, muayene masası, negatoskop, boy/ kilo ölçer ve  muayene yatağı gibi ihtiyaçları da ayrıca temin edildi.  Odanın yeni halinin açılışı 07 Kasım 2017 tarihinde resmi törenle gerçekleşti.

 

 

Engelli ve Engelsiz Gençler için Renkli Kampüs Liderlik Programı

Farklı Meridyen Programlarından mezunlarımızın Köprü Sürdürülebilirlik Danışmanlık ile birlikte Engelli ve Engelsiz Üniversite Gençleri için gerçekleştirdiği liderlik programı Renkli Kampüs’ün 5. Dönemi 06 Mayıs 2018 tarihinde tamamlandı. Renkli Kampüs mezunları Değiştiren Adımlar Projeleri ile toplumda fark yaratıyorlar.

BAYER’DEN İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARA DESTEK

Çocuk Eğitim Derneği ve Bayer işbirliği ile ortak hazırlanan ve Bayer Gönüllülük Programının fonladığı 58 ülkeden 400 Proje sahibinin katıldığı yarışmada ödül alan “Sound is a Gift” projesi bünyesinde Bayer, gönüllü yöneticilerine işaret dili öğretti ve bu gönüllü yöneticiler belirli günlerde Çocuk Eğitim Derneği’ni ziyaret ederek yuvadaki işitme engelli çocuklar ile zaman geçirdiler. Projenin bir diğer ayağı olarak da Bayer derslerde daha yoğun görsel kullanım gerektiği için eğitime katkı amacıyla Çocuk Eğitim Derneği’ne akıllı tahta aldı. Bu akıllı tahta sayesinde çocukların motivasyonu artacak, derse daha istekli katılacaklar ve dikkatlerini daha kolay toplayıp zamanı daha verimli kullanabilecekler.

 

Ali Fatih Uysal , İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İç Denetçi

"Benim için ilklerin olduğu bir programdı. Empati açısından kendimi aştım, bir tık öteye ulaştım ."

SOMA’DAKİ ÇOCUK VE KADINLARA YARDIM İÇİN MERİDYEN MEZUNLARI İLE ÇYDD İŞBİRLİĞİ

ÇYDD Soma Eğitim Merkezi için gerekli olan  fotoğraf makinesi, kamera, su sebili ihtiyacı ve  Soma Yaz Okulu kırtasiye malzemesi ihtiyaçları Meridyen Mezunları tarafından karşılandı. Bununla beraber Soma’daki çocuklara yaz okulunda bir "Sinema Saati " yapılabilmesi için 16 adet çocuk filmleri DVD seti alındı. Kadınlara destek için ise kadınların el emeğini geliştirmesi ve bir el sanatı öğrenmesi için ÇYDD Eğitim Evinde kullanılmak üzere, boyanacak ahşap malzeme, ahşap boya seti,palet, fırça, kaneviçe tablolar, kasnaklı etamin tablo setleri, ahşap süsleme materyalleri, transfer desen kağıtları, şiş, yün, örgü malzemeleri, boncuk,  takı malzemeleri seti ile dantel için ip tığ vb gibi malzemeler alınarak iletildi.

MERİDYEN MEZUNLARINDAN VAN'A AFET DESTEĞİ

Van'da yaşanan büyük depremden sonra Meridyen Mezunları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ile görüşerek bölgenin ihtiyaçlarını öğrendi. Alınan bilgiler ışığında deprem bölgesinde gözden kaçma ihtimali yüksek olan ama soğuk hava koşulları ve hijyen açısından önemli olabilecek malzemeler belirlendi. Hijyenik ped, çocuk bezi, diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, el ve yüz kremi gibi malzemeler aile nüfusuna göre dağıtımı kolaylaştıracak şekilde 3 kişilik, 4 kişilik, 5 kişilik paketler halinde hazırlanarak Van Sosyal Destek Merkezi'ne gönderildi. Bu merkez tarafından Toplum Merkezine iletilen malzemelerin en sıkıntıda olan mahallelerin birinde dağıtımı yapıldı.Bakanlık Müsteşar Yardımcısı şahsen teşekkürlerini iletti.

 

AKUT İÇİN İPHONE APLİKASYONU

Vodafone Türkiye'nin ALLSTARS genç liderleri için gerçekleştirilen Frontrunner programı sonucunda  Vodafone ekibi AKUT ile işbirliği yapmış ve AKUT için bir iphone aplikasyonu hazırlandı. Bu ücretsiz aplikasyon ile yangın, sel ve deprem durumları için alınması gereken önlemler ve bu acil durum / afet anlarında ve sonrasında yapılması gerekenler kullanıcı hizmetine sunuldu.  Bu proje ile afet bilincinin yaygınlaştırılması ve genelde can kaybı ya da yaralanmaya sebep olan yanlış bilgiler yerine hayat kurtarabilecek  bilgilerin insanlara ulaştırılması hedeflendi.

 

MERSİN UMUT IŞIĞI KOROSU İSTANBUL'DA

Pera Müzesi, Gemini Turizm, Era Eğitim Danışmanlık, SOGUYEV ve birçok Meridyen mezununun işbirliği ile Mersin'deki maddi durumları kötü olan ailelerin çocuklarından oluşan Umut Işığı Korosu'ndan 40 öğrenci uçakla İstanbul'a getirilerek 2 gün boyunca tüm konaklama, ulaşım ve organizasyon ihtiyaçları karşılandı. Bu 2 günde İstanbul'da birçok farklı yer gezdirildi. Ayrıca çocuklar Pera Müzesi'nde konser verdiler.

KAÇUV’un Umut Kafe projesine Meridyen 10 Mezunları Desteği

Meridyen 10 mezunları sayesinde Bayer’in global fonundan KAÇUV için 3300 euro'luk bir destek Umut Kafe’nin daha iyi ve efektif hizmet vermesi için kullanıldı. Buna ek olarak Umut Kafe bir yıl boyunca her Pazartesi ve Salı Arçelik Çayırova ve Sütlüce Kampüsünde hizmet verecek. Umut Kafe ayrıca Doğanlar Yatırım bünyesinde 2 gün faaliyet gösterdi. Tüm bu destekler sayesinde artık Umut Kafe çok daha fazla kanserli çocuk ailesi için düzenli gelir yaratabiliyor.