Permanent Representative of the Republic of Singapore, World Trade Organisation and World Intellectual Property Organisation

Tan Hung Seng

Ambassador Tan Hung Seng is the Permanent Representative of the Republic of Singapore to the World Trade Organisation and World Intellectual Property Organisation since February 2019. He joined the Ministry of Foreign Affairs in 1990, and served as Singapore’s Permanent Representative to ASEAN from August 2013 to January 2019, and Ambassador to the Arab Republic of Egypt, with concurrent accreditation to Libya, from July 2009 to July 2013. He was also concurrently accredited as Ambassador to the State of Kuwait until October 2012. 

Mr Tan joined the Ministry of Foreign Affairs in 1990 and has since worked in various capacities on issues related to international organizations, ASEAN/ASEAN Regional Forum and the Middle East. His overseas postings have included two earlier stints in Egypt, as First Secretary and as Deputy Chief of Mission/Counsellor as well as a posting in Bangkok, where he was Deputy Chief of Mission/Counsellor. He was awarded the Public Administration Medal (Silver) in 2011 and the Long Service Medal in 2013.