Diller Okulu Direktör Yardımcısı, Kadir Has Üniversitesi

Zeynep Ürkün

Yönetim Kurulu Sayman Üyesi, Ortak İdealler Derneği

Ankara doğumlu olan Zeynep Ürkün, Ankara Üniversitesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi İngiliz ve Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümünü birincilikle bitirdi. 1994 senesinde Cambridge University, Royal Society of Arts Master ptogramını tamamladı. Mezuniyetinden sonra 1989-2007 yılları arasında Bilkent Üniversitesi ve 1997-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdi. 1992 yılından başlayarak İngilizce Dil Eğitmenliği’nde Ölçme ve Değerlendirme konusunda uzmanlaştı. Bu konuda 1994 yılında İngiltere Reading Üniversitesi’nde “Main Principles of English Language Assessment” üzerine eğitim aldı ve sonraki senelerde aynı alanda çalışmalar yapmaya devam etti. 2001-2016 yılları arasında Sabancı Üniversitesi’nde Ölçme ve Değerlendirme biriminin kurulmasına öncülük etti ve yöneticiliğini yaptı. 2001 senesinden itibaren IATEFL (International Association of Teachers of English as a Foreign Language) kuruluşunun üyesidir. 2006-2010 yılları arasında IATEFL Testing, Evaluation and Assessment Special Interest Group’unun koordinatörü olarak çalışmış ve Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Dubai, Hırvatistan, İrlanda, İspanya, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’de akademik eğitim konferansları düzenlemiştir.

2010-2016 yılları arasında ayrıca IATEFL’ın yönetim kurulunda görev alarak 120 ükede faaliyet gösteren bu vakfın geliştirilmesine destek vermiştir. 2016 senesinde uluslarası vakıf yönetiminde edindiği tecrübeyi Türkiye’de devam ettirmeye karar vererek Bir Dilek Tut/Make-A-Wish Türkiye Derneğinin Genel Müdürü olmuştur. 2019 sonunda Kadir Has Üniversitesi, Diller Okulu Direktör yardımcısı olarak başladığı görevini halen devam ettirmektedir.

Evli ve bir erkek çocuk annesi olan Ürkün, iyi derecede İngilizce ve az derecede İtalyanca biliyor. Sinemaya gitmekten, doğa yürüyüşü ve kayak yapmaktan hoşlanıyor ve okumayı ilk öğrendiği dakikadan itibaren kitap okuyor.