Yönetim Kurulu Üyesi, Global Yatırım Holding A.Ş.

Adnan Nas

Yönetim Kurulu Başkanı, Common Purpose Türkiye/Ortak İdealler Derneği

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1972) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1983) mezunudur. Kariyerine Maliye Bakanlığı’nda başlamış, Maliye Başmüfettişliğinde bulunmuş olan Adnan Nas Maliye ve Gümrük Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. PricewaterhouseCoopers'a ortak olarak katılmadan önce ve 1985-1992 yıllarında özel sektörde büyük bir şirketler grubunda (STFA Holding) üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1992-2011 yılları arasında PricewaterhouseCoopers Yeminli Mali Müşavirlik firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmış; Temmuz 2011’den itibaren Global Yatırım Holding A.Ş. ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu üyesi, Actus Portföy Yönetimi A.Ş.’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Fransızca bilen Nas, halen DEİK Kanada, İtalya, İsviçre ve BAE  İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyesi, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı (FİNANS KULÜP) Yönetim Kurulu Üyesi, başta TÜSİAD olmak üzere iş hayatı ile ilgili pek çok STK’da da aktif üyedir. Bu bağlamda Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA Amcham) Başkanlığı, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Vekilliği, Türkiye-ABD İş Konseyi üyeliği, TÜSİAD ABD Çalışma Grubu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi İcra Kurulu üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreterliği yapmıştır. Nas, Common Purpose (Ortak İdealler) Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Rotary Kulübü ile pek çok sosyal kulüp üyesidir.

Yeminli Mali Müşavir ve Avukat olan Nas mali hukuk ve uygulamalar konusunda gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde geniş deneyim kazanmıştır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda seminer ve konferansta konuşmacı olan Nas’ın basılmış pek çok çalışması ve makalesi vardır. Adnan Nas, Dünya Gazetesi’nde haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Ayrıca Target Danışmanlık A.Ş. ve aylık olarak çıkarılan Finans ve Ekonomik Yorumlar dergisinin sahibi olup, pek çok önde gelen şirkete de danışmanlık yapmaktadır.